Knihy

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Tento román vypráví s vtipným nadhledem příběh čtyř kamarádů, kteří si dvacet let po maturitě zkusí položit otázku, jestli žijí opravdu tak, jak chtěli, když jim bylo osmnáct. A protože si musí přiznat, že by sami ze sebe nejspíš byli zklamaní, nezbývá jim, než se rozhodnout, jestli s tím chtějí něco udělat.

Kdyby měl Karel charakterizovat, jaká tato kniha je, pravděpodobně by řekl, že je to výzva. Výzva nebát se v poločase rozpadu změnit a čelit pohodlnosti. Prvok by asi neváhal pateticky dodat, že je to příběh o svobodě a odvaze, která je k ní potřeba. A taky o tom, jak milovat. Manželky, milenky, matky i dcery. Tečkovi by to bylo fuk, protože knížky nečte. Ale kdyby zjistil, s kolika ženami se v tomto příběhu vyspí, možná by ho to zaujalo natolik, že by si zrovna tenhle román přečetl. A Šampón by hlavně považoval za důležité, aby se při čtení této knížky čtenáři dobře bavili. Protože podle něj v ní jde především o to, o čem zpíval Freddie Mercury:  Show must go on!

Slovo autora

V srpnu roku 2012 mi švagr nabídnul, že kdybych měl chuť napsat knížku, pomohl by mi s jejím vydáním. Nikdy předtím mě nenapadlo zkusit napsat román. Psal jsem jen divadelní komedie a filmové scénáře. Ale protože jsem měl právě rozpracovaný námět na filmovou komedii o čtyřech kamarádech Prvokovi, Šampónovi, Tečkovi a Karlovi, rozhodl jsem se zkusit jejich příběh tentokrát jako román napsat. Velmi příjemně mě překvapilo, jak je psaní literatury v porovnání s dramatickými texty svobodné a formálně nesvázané. A psaní mě těšilo víc, než jakákoliv práce předtím. Abych měl čas na psaní knížky, musel jsem se sice na několik měsíců finančně hodně uskromnit a rodinný rozpočet utrpěl nezanedbatelné trhliny, ale vůbec toho nelituju. Naopak. Už teď plánuju, jak a kdy napsat další knížku.

Poděkování

Děkuju všem kamarádům, kteří mi pomohli s dokončením a vydáním knížky. Především děkuju Ivanovi za návrh, abych vůbec knížku napsal, své ženě za první čtenářskou zpětnou vazbu, Martinovi Hofmannovi a Kateřině Šavlíkové za inspirující připomínky, Evě Popovič , PhDr. Dagmar Machyčkové a Lindě Klecatské za jazykové korektury, Silvii Klasové za korekturu slovenštiny,  Markétě Horák za krásnou obálku, Michalovi Hrubému za mnohostrannou výpomoc propagační a prodejní, Tomášovi Přenosilovi za PR management, Yvettě Lizatovič a Point production za propagaci v rámci divadelních představení Caveman, kapele Davida Krause za vystoupení na křestu knihy, policistům z Vyšší policejní školy MV za odborné konzultace, Luďkovi Pravdovi za bezbolestné pořízení mých fotografií, Milanovi Lasicovi a Jiřímu Menzelovi za doporučení  a hodnocení knížky, a také Kryštofovi Hádkovi a Evě Holubové za pokřtění.

„Túto knižku som prečítal na dúšok. Je napísaná ľahkým perom o vážnych veciach.“

Milan Lasica

„Patrikova knížka je lehké čtení o těžkém životě dnešních třicátníků. Sledoval jsem vtipně propletené osudy Prvoka, Šampóna, Tečky i Karla a upřímně jsem se bavil autorovou  ironií, se kterou popisuje jejich hmyzí snažení.“

Jiří Menzel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nikola Srpen 27, 2020

Patriku, děkuji Vám. Je tak úžasné, číst knihy jedním dechem a to se mi stává pravé když čtu ty od Vás. Přeji hodně zdraví a úspěchu, jste báječný.

Jana Kuruc Červen 25, 2020

Byla to nádhera . Proudění četbou . Děkuji

Věra Červen 14, 2020

Vaše knihy jsou naprosto úžasné!!! Všechny. Nádherné čtení. Prosím pište další…..

Štěpánka Červen 6, 2020

Těším se na film. Pídím se po audioknize, zatím jsem ji nenašla. Třeba někdo poradí.

Oldřich Únor 18, 2020

Jak napsala Ivana, že se těší na filmové zpracování, které by mohlo být zajímavé, ale jako vášnivý čtenář vím, že žádný film nedosáhne na knihu. Vynikající čtení, jdu do třetí – Nejlepší vikend

Petra Leden 25, 2020

Zdravím Vás Patriku, včera večer jsem dočetla knihu Prvok, Šampon, Tečka a Karel. Bylo to super, mělo to vše co to mohlo mít. Jsem nadšená z Vašich knih, ke kterým mě přivedla má starší sestra. Již tu na mě čekají Okamžiky štěstí.

Martina Leden 24, 2020

Před minutou dočteno. Opět nadšení. Opět všechny emoce zasaženy. Díky.

Mirek Leden 5, 2020

Zdravím Patriku. V silvestrovském Všechnopárty přišla řeč na hlavní představitele vznikajícího filmu PRVOK ŠAMPÓN TEČKA A KAREL. Po shlédnutí pořadu jsem si Vaši knihu okamžitě přečetl a už během čtení jsem si představoval Vámi zmiňované herce. Hofmanna, Švehlíka, Čermáka a Pechláta. Zajímalo by mě jestli jsem se trefil v tom kdo bude hrát koho.

Zuzana Listopad 27, 2019

Zdravím Vás a zároveň i chválím!!! O prázdninách se mi dostala do ruky kniha „Okamžiky štěstí“, přečetla jsem ji jedním dechem, byla vtipná, pravdivá a hóóódně dojemná. Tak jsem si minulý týden koupila „Malý pražský etotikon“. Bydlím shodou okolností také v řadovce, a o soužití se sousedy vím své, ale vy jste to vystihl, no MEMÁM SLOV. Určitě si napíšu ježíškovi o další knihu, jejíž jste autorem. Díky, Zuzana

Ivana Říjen 30, 2019

Krásná knížka, poslední z Vašich knih, kterou jsem přečetla. Už teď se těším na filmové zpracování. Děkuji za krásné chvíle u vaší knihy.

Gabina Říjen 18, 2019

Zdravím Patriku, právě jsem docetla vasi knihu v poradi druhou a jsem stejne jako z te prvni knihy nadsena , precetla jsme ji jednim dechem a jsem smutna , ze nemohu pokracovat . Uplne me pribeh spoluzaku vcucnul a protoze nezazivam prijemne zivotni obdobi byl to pro me diky vam a klukum v knize , kterym jste vdechl zivot , prijemne ztraveny cas a ted jdu hledat vase dalsi knihy , ktere chci take mit , preji hodne spokojenych ctenaru jako jsem ja a moc diky .Gabina

Přidat komentář
1 - 4