Knihy

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Tento román vypráví s vtipným nadhledem příběh čtyř kamarádů, kteří si dvacet let po maturitě zkusí položit otázku, jestli žijí opravdu tak, jak chtěli, když jim bylo osmnáct. A protože si musí přiznat, že by sami ze sebe nejspíš byli zklamaní, nezbývá jim, než se rozhodnout, jestli s tím chtějí něco udělat.

Kdyby měl Karel charakterizovat, jaká tato kniha je, pravděpodobně by řekl, že je to výzva. Výzva nebát se v poločase rozpadu změnit a čelit pohodlnosti. Prvok by asi neváhal pateticky dodat, že je to příběh o svobodě a odvaze, která je k ní potřeba. A taky o tom, jak milovat. Manželky, milenky, matky i dcery. Tečkovi by to bylo fuk, protože knížky nečte. Ale kdyby zjistil, s kolika ženami se v tomto příběhu vyspí, možná by ho to zaujalo natolik, že by si zrovna tenhle román přečetl. A Šampón by hlavně považoval za důležité, aby se při čtení této knížky čtenáři dobře bavili. Protože podle něj v ní jde především o to, o čem zpíval Freddie Mercury:  Show must go on!

Slovo autora

V srpnu roku 2012 mi švagr nabídnul, že kdybych měl chuť napsat knížku, pomohl by mi s jejím vydáním. Nikdy předtím mě nenapadlo zkusit napsat román. Psal jsem jen divadelní komedie a filmové scénáře. Ale protože jsem měl právě rozpracovaný námět na filmovou komedii o čtyřech kamarádech Prvokovi, Šampónovi, Tečkovi a Karlovi, rozhodl jsem se zkusit jejich příběh tentokrát jako román napsat. Velmi příjemně mě překvapilo, jak je psaní literatury v porovnání s dramatickými texty svobodné a formálně nesvázané. A psaní mě těšilo víc, než jakákoliv práce předtím. Abych měl čas na psaní knížky, musel jsem se sice na několik měsíců finančně hodně uskromnit a rodinný rozpočet utrpěl nezanedbatelné trhliny, ale vůbec toho nelituju. Naopak. Už teď plánuju, jak a kdy napsat další knížku.

Poděkování

Děkuju všem kamarádům, kteří mi pomohli s dokončením a vydáním knížky. Především děkuju Ivanovi za návrh, abych vůbec knížku napsal, své ženě za první čtenářskou zpětnou vazbu, Martinovi Hofmannovi a Kateřině Šavlíkové za inspirující připomínky, Evě Popovič , PhDr. Dagmar Machyčkové a Lindě Klecatské za jazykové korektury, Silvii Klasové za korekturu slovenštiny,  Markétě Horák za krásnou obálku, Michalovi Hrubému za mnohostrannou výpomoc propagační a prodejní, Tomášovi Přenosilovi za PR management, Yvettě Lizatovič a Point production za propagaci v rámci divadelních představení Caveman, kapele Davida Krause za vystoupení na křestu knihy, policistům z Vyšší policejní školy MV za odborné konzultace, Luďkovi Pravdovi za bezbolestné pořízení mých fotografií, Milanovi Lasicovi a Jiřímu Menzelovi za doporučení  a hodnocení knížky, a také Kryštofovi Hádkovi a Evě Holubové za pokřtění.

„Túto knižku som prečítal na dúšok. Je napísaná ľahkým perom o vážnych veciach.“

Milan Lasica

„Patrikova knížka je lehké čtení o těžkém životě dnešních třicátníků. Sledoval jsem vtipně propletené osudy Prvoka, Šampóna, Tečky i Karla a upřímně jsem se bavil autorovou  ironií, se kterou popisuje jejich hmyzí snažení.“

Jiří Menzel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Dana 6 dubna, 2024

Pane Hartle,

srdečně Vás zdravím. Zatím čtu 3. Vaši knihu a musím říci, že všechny jsou výborně čtivé a opravdu se čtou „jedním dechem“. Výše uvedený román Prvok … jsem zatím nesehnala, ale už se na něj moc těším.
Doufám, že toho ještě hodně napíšete!

ŠÁRKA 11 dubna, 2023

Ráno cestou v metru začala,v osm večer skončila. I slzička ukápla.Skvělé!

Kristýna 19 června, 2022

Dobrý den, pane Hartl,

právě jsem dočetla vaši knihu Malý pražský erotikon a nutně potřebuji vědět, zda Tomáš a Petra jsou skutečně sourozenci či nikoliv, děkuji.

Milan 24 listopadu, 2021

Vyborna relaxacna kniha, ktora ma vymanila z tazkeho kovidoveho oparu dnesnych dni. Ako urolog som si postupne predstavil vsetky kolegyne, ktora sa najviac hodi do postavy dr. Andelovej.

Olga 30 října, 2021

Skvěle!!! Knížku jsem přečetla jedním dechem a náramně se bavila. Chvílemi jsem musela na okolí působit jako tichý blázen.

Václav 17 září, 2021

Už jsme se dlouho nenasmáli u českého filmu ale Prvek Šampon Tečka Karel ten neměl chybu

moc se nám líbil

MUDr.Mařanová Larissa 13 srpna, 2021

Skvělá kniha,ale ještě lepší film.Včera večer jsem si to moc a moc užíla…S jemností,elegancí a vtipem.dokonalé dílo.Lehká dějová zkratka oproti knize asi nutná z časových důvodů.Brilantní výběr herců,skvělé výkony…Prosím předat autorovi obrovskou pochvalu.

Standa 8 srpna, 2021

Zdravím Vás, měl jsem možnost shlednout Vaši komedii s nádechem dramatu. Hodnotím velmi kladně, hodně mě pobavila a v některých situacích jsem se dokonce poznával. Díky za ni a těším se na další Vaší tvorbu.

Mario Bongilaj 2 srpna, 2021

Patriku super film skvělé obsazení, opravdu se vám to povedlo úžasná legrace 🙂chci se zeptat budete dělat podobný film? Jsem herec proto se na to ptám? Rád bych si ve vašem filmu zahrál.? Děkuji vám za odpověď a budu se těšit, email je na mě mariobong1@seznam.cz Měj te se krásně a buďte hlavně zdrav 🙂🙂😃s pozdravem Mario Bongilaj.

Petra Ludvíková 1 srpna, 2021

Dobrý den, Patriku,
nenašla jsem nikde odkaz na hodnocení filmu, proto píšu pod knižní předlohu. Film se nám s dcerou moc líbil – jak skvělé herecké obsazení, tak i výkony herců. Film je ještě lepší než kniha :-).
Moc se těšíme na Vaši další knížku! Ať Vám to píše, mějte se krásně! Petra a Adéla

Marie Weiningerova 11 července, 2021

Opět díky, Patriku!
V pátek odpoledne jsem zakoupila a teď- v neděli večer dočetla 😀 Těším se na film 😉
Buďte zdráv! ❤️

Daniela Sixtová 5 července, 2021

Jsem na dovolené na Krétě….lepší audioknihu jsem si na tuto dovolenou nemohla vybrat….smála jsem se na celou pláž až mě manžel se synem museli mírnit….
Doporučuji 👍😄

Tomáš Jakubik 12 května, 2021

Super. Moc jsem se pobavil. Ale nemůžu najít podmínky úkolů slibované v doslovu.

Lidka 30 ledna, 2021

Tato kniha byla super, tak dlouho jsem se nepobavila, ještě jsem ji doporučila a měla úspěch. Teď čtu malý pražský erotikon, tak jsem zvědavá jaká bude. Jen tak dále

Jana Malenovská 20 ledna, 2021

Za poslednich par let jsem se u zadne knizky tak nenasmala, jako u teto. I manzel nechapal, cemu se furt smeju, ze to uz ani neni mozny 🙂 Dekuji Vam a jen tak dal 🙂

Romana 11 ledna, 2021

Patriku, dekuju!! V 10 vecer jsem zacala cist a skoncila ve 2 rano, neslo přestát. Smala jsem se nahlas a taky nechala tect slzy. Prvok, Sampon, Tecka a Karel je cista radost a pohlazeni. Dekuju!

Alena 28 prosince, 2020

Zdravím, pane Hartle a skládám poklonu. Málokdy přečtu knihu rychle. Tu Vaší jsem téměř jedním dechem dala za 2 dny a nestačila jsem se divit. Díky! Už se moc těším na film.

Nikola 27 srpna, 2020

Patriku, děkuji Vám. Je tak úžasné, číst knihy jedním dechem a to se mi stává pravé když čtu ty od Vás. Přeji hodně zdraví a úspěchu, jste báječný.

Jana Kuruc 25 června, 2020

Byla to nádhera . Proudění četbou . Děkuji

Věra 14 června, 2020

Vaše knihy jsou naprosto úžasné!!! Všechny. Nádherné čtení. Prosím pište další…..

Štěpánka 6 června, 2020

Těším se na film. Pídím se po audioknize, zatím jsem ji nenašla. Třeba někdo poradí.

Oldřich 18 února, 2020

Jak napsala Ivana, že se těší na filmové zpracování, které by mohlo být zajímavé, ale jako vášnivý čtenář vím, že žádný film nedosáhne na knihu. Vynikající čtení, jdu do třetí – Nejlepší vikend

Petra 25 ledna, 2020

Zdravím Vás Patriku, včera večer jsem dočetla knihu Prvok, Šampon, Tečka a Karel. Bylo to super, mělo to vše co to mohlo mít. Jsem nadšená z Vašich knih, ke kterým mě přivedla má starší sestra. Již tu na mě čekají Okamžiky štěstí.

Martina 24 ledna, 2020

Před minutou dočteno. Opět nadšení. Opět všechny emoce zasaženy. Díky.

Mirek 5 ledna, 2020

Zdravím Patriku. V silvestrovském Všechnopárty přišla řeč na hlavní představitele vznikajícího filmu PRVOK ŠAMPÓN TEČKA A KAREL. Po shlédnutí pořadu jsem si Vaši knihu okamžitě přečetl a už během čtení jsem si představoval Vámi zmiňované herce. Hofmanna, Švehlíka, Čermáka a Pechláta. Zajímalo by mě jestli jsem se trefil v tom kdo bude hrát koho.

Zuzana 27 listopadu, 2019

Zdravím Vás a zároveň i chválím!!! O prázdninách se mi dostala do ruky kniha „Okamžiky štěstí“, přečetla jsem ji jedním dechem, byla vtipná, pravdivá a hóóódně dojemná. Tak jsem si minulý týden koupila „Malý pražský etotikon“. Bydlím shodou okolností také v řadovce, a o soužití se sousedy vím své, ale vy jste to vystihl, no MEMÁM SLOV. Určitě si napíšu ježíškovi o další knihu, jejíž jste autorem. Díky, Zuzana

Ivana 30 října, 2019

Krásná knížka, poslední z Vašich knih, kterou jsem přečetla. Už teď se těším na filmové zpracování. Děkuji za krásné chvíle u vaší knihy.

Gabina 18 října, 2019

Zdravím Patriku, právě jsem docetla vasi knihu v poradi druhou a jsem stejne jako z te prvni knihy nadsena , precetla jsme ji jednim dechem a jsem smutna , ze nemohu pokracovat . Uplne me pribeh spoluzaku vcucnul a protoze nezazivam prijemne zivotni obdobi byl to pro me diky vam a klukum v knize , kterym jste vdechl zivot , prijemne ztraveny cas a ted jdu hledat vase dalsi knihy , ktere chci take mit , preji hodne spokojenych ctenaru jako jsem ja a moc diky .Gabina

Přidat komentář
1 - 4