Nebuď sráč!

ulet2Nebuď sráč!

Když jsem psal o úkolech, které si vzájemně Prvok, Šampón, Tečka a Karel zadají, aby si nepřipadali jako sráči, napadlo mě, jestli bych je taky dokázal splnit. Byla to přirozená reakce. Myšlenka, která mě musela napadnout. A když už mě napadla, nešlo se jí zbavit. A tak jsem se aspoň prostřednictvím částečné modifikace prvního úkolu jejich hry rozhodl zjistit, jestli nejsem sráč. Hrozílo sice, že se akorát ztrapním a že  ten můj nápad vyzní jako naprostá pitomost, kterou navíc bude spousta lidí považovat za křečovitý pokus o propagaci knížky, ale to  pro mě přestalo  být důležité. Mnohem důležitější bylo, že jsem měl příležitost se nakopnout a probrat z pozvolného stárnutí, které člověka postupně čím dál víc nutí dělat výhradně rozumná a užitečná rozhodnutí. Přiznávám, chtěl jsem si prostě dokázat, že nejsem srab. A že nepíšu o něčem, čeho bych sám nebyl schopen. A tak jsem se rozhodl přeběhnout nahý Staroměstské náměstí. Uvědomuju si, že to zní nablble, ale mě to nablblé nepřipadalo. Naopak to bylo nečekaně euforické osvobozující dobrodružství.

Protože by mě mrzelo, kdyby si někdo myslel, že jsem se rozhodl běžet kvůli nějaké hysterické propagaci, nikde jsem o tom  aktivně při prezentaci knížky nemluvil. Ten běh měl význam jen pro mě samotného. A zveřejňuju ho na tomto webu především proto, že mě zajímá, jestli se ke mně někdo přidá a odhodlá se na základě příběhu knížky taky něco podobného zkusit. Možná jen tak z hecu nebo třeba taky proto, aby nějak čelil normativnímu stárnutí. Prostě by mě těšilo, kdybych věděl, že i někdo jiný cítí a uvažuje jako já. Pokud má některý ze čtenářů (nebo klidně i některá ze čtenářek) chuť ten osvobozující úkol taky splnit, srdečně to doporučuju! Stojí to rozhodně za to! Pokud se vám to podaří, PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL vám pošlou certifikát, že nejste sráč (sračka).

Pravidla hry

Kdo má zájem o certifikát, že není sráč (sračka), měl by se vysvléct donaha a přeběhnout v denní dobu rušné náměstí nebo ulici ve městě, kde žije. Pokud je zájemce o certifikát z vesnice, může plnit úkol i na návsi, ovšem pouze za předpokladu, že je tam nějaké větší srocení lidí (například dožínky nebo jarmark). Při běhu může mít člověk na sobě pouze boty, jinak musí být zcela nahý. Je dovoleno rukama si zakrývat přirození. Běh je zapotřebí natočit na mobil nebo kameru. Při natáčení běhu a organizaci celé akce je povolena asistence kamarádů. Kdo zašle záznam svého běhu (s uvedením křestního jména, místa běhu a data) na níže uvedenou mailovou adresu, získá obratem  certifikát a jeho záznam bude připojen k tomu mému. Certifikát platí trvale a opravňuje majitele ke členství v klubu NEsráčů. Pokud v tom klubu nezůstanu sám, můžeme se pak třeba i pravidelně scházet... Přeju hodně zdaru!

Chceš se stát členem klubu?

Umísti své video na Youtube.cz a pošli mi odkaz. Podívám se na tvé video a ozvu se ti, zda jsi splnil pravidla a stáváš se členem klubu. Díky.

Členové klubu

 

466 Komentářů

 1. Dobrý večer pán Hartl, práve som "zhltla" Malý pražský erotikon a som unesená. Milujem knihy z obyčajného života a táto je, napriek na môj vkus veľmi častej frekvencii sexu všetkých zainteresovaných :-), veľmi uveriteľná. Dej na prvý pohľad jednoduchý, ale v žiadnom prípade plochý. Práve naopak, je v ňom neskutočná hĺbka. Už teraz sa teším, keď otvorím ďalšiu Vašu knihu. Nefandím ani hokeju, ani Lige majstrov, tak zatiaľ čo môj manžel prepína z hokeja na futbal, ja čítam a pritom trávime čas spolu :-). Verím, že sa niekedy dostanem na niektorú Vašu komédiu do STUDIA DVA. Ktorú by ste mi odporučili?
  • Patrik Hartl
   děkuju za hezký komentář :-) :-) já vám nemůžu doporučit jednu, protože mám rád všechny stejně :-) tak snad někdy v divadle na shledanou!
 2. Právě jsem dočetla Váš Pražský erotikon Patriku. Jsem nadšená. Tolik lidskosti, humoru a lásky v jednom, nepamatuju si, kdy jsem byla s knihou tak spokojená. Díky za krásnej den s ní. Pište! Štěpánka
 3. Vážený pane Hartl, prosím pokračujte v psaní knih. Všechny tři jsem si pěkně poskládala do knihovničky a nemám co číst. Tak směle prosím do toho:) Víte, na co jsem přišla při čtení Vašich knih? Že mám velkou potřebu si je šetřit a né je přečíst jedním dechem, jenže to nešlo. Jste skvělej a velmi čtivej, díky. Petra
 4. Patriku, ty seš ale prima prasák... :-) sorry jako, že ti tykám.. :-)
 5. Milý Patriku, přečetla jsem si knížku Malý pražský erotikon se zaujetím a s velkým očekáváním. A nezklamala mě, jste opravdu hodně dobrý spisovatel, ta knížka se četla sama, díky za ní. Ačkoli je mi 63 let, mám tento humor a tento styl psaní moc ráda, vyhovuje mi a to, jak jste popisoval příběhy jednotlivých aktérů, je prostě úžasné. Víc takových šikovných autorů v naší milé zemičce. A Vy osobně mě nejvíc bavíte svojí inteligencí, svým vyprávěním a hlavně nejúžasnějším smíchem, jaký jen můžeme slyšet. Je nakažlivý a Vy se při něm tak krásně tváříte. Přeji hodně štěstí, zdraví a Vaše veškerá činnost nechť se vždycky vydaří. Vděčná Liba.
 6. Milý Patriku, děkuju za Vaše úžasné knihy. Po prvním zaslechnutí Vašeho nezaměnitelného smíchu jsem se Vámi nechala rychle zaujmout a koupila si jednu z Vašich knih. Nelitovala jsem a přesně jak bylo inzerováno, měla jsem výbuchy smíchu a i několik posmrkaných kapesníků. Každá z Vasich knih mi vydržela pouze den, tak bych Vás chtěla poprosit, aby jste přidal na tempu, aby mohly Vaše knihy vycházet častěji. :-))) I když se sama trochu věnuji divadlu a na čtení mi příliš casu nezbývá, na ty Vaše knihy ho vždycky ráda objetuji. Moc gratuluju k takovému talentu a těším se na Váš další "výtvor" ! S pozdravem, Jana
 7. Láska na první "přečtení", tak nějak bych začala :) Pro mě jste PAN SPISOVATEL, dosud jsem se nesetkala s knihami, které by byly tak vztahově propracované a reálné a hlavně fakt, že je píše muž, to je pro mě fascinující. Miluju Váš humor, Vaše postřehy, vaše vsunuté věty o tom, jak se věci stanou, i když hrdina ještě netuší....Co kniha, to perla. opravdu čtenářský zážitek, který mi za ta léta čtení hodně chyběl. Děkuji Vám za to, že Vaše knihy ve mě zanechaly kus něčeho hezkého, dojemného a hlavně opravdového :) Hodně štěstí a hlavně zdraví Vám i Vašim nejbližším a budu se těšit na další Vaši případnou literární pecku :ú)
 8. Vážený Patriku, včera jsem dočetla Okamžiky štěstí a bylo mi to strašně líto. Četla jsem je každou volnou chvilku. První, co mě napadlo, bylo, že jsem v posledních snad deseti letech nečetla nic hezčího a "čitelnějšího". Jste prostě jednička. A tak mi nezbývá nic jiného než prosit jako všichni ostatní předem mnou: pište, pište, pište, ať máme co číst!
 9. Ahoj Patriku, minulý týden mě u zubaře zbavili veškeré mé moudrosti, když mi vytrhli všechny 4 osmičky. Vaše knížka Malý pražský erotikon mi zpříjemnila uzdravování a já jsem si nakonec (nečekaně) ten týden doma parádně užila :-) Díky
 10. Milý Patriku, právě jsem, opět jedním dechem, dočetla další Vaši knihu Okamžiky štěstí a opět mě překvapilo, že už jsem na konci knihy:) Je až neuvěřitelné, jak samy se Vaše knížky čtou. Jako kdybyste vzal pero do ruky a začala Vám na papír sama naskakovat písmena, slova, věty, odstavce, s takovou to lehkostí se mi Vaše knihy čtou. Ráda bych zde popsala, co se mi na knížce líbilo, ale nechci Vás odradit dlouhým textem. Věřím, že toho máte za celý den dost. Takže děkuji za Vaši tvorbu, stala jsem se Vaší velkou fanynkou :) a už teď se moc těším na další knižní přírůstky. Hezký den a mnoho úspěchů nejen v profesním životě, Karin
 11. Vážený pane Hartle, cítím to spíše na PANE SPISOVATELI! Před chvilkou jsem dočetla str.431 knížky "Malý pražský erotikon" a vykukla na mne vaše douška. Chvíli jsem váhala, moje štěně se muselo jít vyvenčit (2 a půl měsíce tzv. kraťanda - colie). A já si po návratu z prochajdy uvědomila, že stejně napíšu. Kdysi jsem ve snu házela koblihy po přiblblých lidech (Saturnin), pak mne okouzlil Ota Pavel (jezdím k Berounce a znám všechna místa, o kterých psal) a nyní jste mne svou knihou dostal !!! Mám za sebou hodně zvláštně pestrý nešťastně i krásný život 63 let a vaše kniha mi dodala další kuráž do dalších let. Moc děkuji. V pondělí jdu shánět vaše knihy. Divadlo Studio DVA jsem již navštívila 2x. Máte kliku na herce - vše moc hezké. Přeji krásné dny! PS. Kdybych nebyla ve věku, možná bych uvažovala (nebuť sráč). Určitě je to osvobozující, zvlášť v dnešní době. To bych to svým bývalým studentům ale natřela!!!
 12. Dobrý den, Patriku ! SOS... SOS... SOS... Přečetla jsem Vaše knihy a jsou bezkonkurenční. Moc prosím, pište !!!!!!!! Díky, těším se :-)
 13. Právě jsem dočetla Erotikon. Další geniální spisovatel! Prosím, Patriku, pište, ať mám co číst! Katka (taky ročník 76)
 14. Ahoj Patriku, od dětství jsem tak trochu knihomolka a protože jsem o trochu starší než ty, stihla jsem toho už přečít víc než moc. Minulý týden jsem zhltla Prvoka a spol. a dnes jsem dočetla Erotikon, obě knížky se ti moc povedly (už je doporučuji dál). Několikrát jsem se musela smát nahlas (reinkarnace Fida a Bubliny neměly chybu a vysvětlení názvu restaurace u Píčusů se mi taky moc líbí, takhle bych mohla pokračovat dlouho...). Moc ti přeji, abys měl čas a chuť na další literární tvorbu a povedlo se ti vyprodukovat ještě mraky obdobně milých, zábavných a dokonalých knih (i když překonat Hartlovy prvotiny asi nebude nic jednoduchého). Díky za hezké chvíle! Jitka
 15. Dobrý den, Patriku ... koupil jsem si minulý týden všechny 3 knížky.... řekl bych xakru..tolik peněz za pár hodin zábavy .... Vysvětlím , Prvoka jsem načal ještě ve vlaku , to byl pátek pozdní odpoledne .. v neděli ráno jsem knihu odložil. Už tam prostě nebyla další stránka .Čte se to jedním dechem. při čtení jsem občas dosahoval i Váš styl smíchu....díky díky díky, moc jsem se pobavil a jdu na další knihu ... asi to taky nebude na dlouhé čtení ...
 16. Zdravim, precetla jsem vsechny 3 knizky a jsou uzaaasny!!!Pecka!Uz se moc tesim na dalsi..preji mnoho inspirativnich dni...a dekuju!Bylo to skvely cist..zdravim z Kolina..Vera
 17. Dobrý den Patriku, právě jsem dnes ráno dočetla ve vlaku knížku Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Já, která ranní dojíždění využívá k dospání, jsem věnovala svou počáteční denní energii Vaší knížce. Protože téměř většina spolucestujících dospává, tak jsem se při čtení "jen" přiblble usmívala. Ovšem doma jsem intenzitu smíchu zvyšovala. Skvělá oddechová knížka!!! Zaregistrovala jsem Vás před delším časem v pořadu Jana Krause, pak na mě ze všech knihkupectví koukal Erotikon, ale jsem v těchto záležitostech "opožděná". Jak je něčeho příliš, všichni to čtou, chtějí vidět, propagují to, mluví o tom, tak já se stáhnu, počkám na opadnutí vlny a pak se tomu v klidu věnuju sama. A tak se stalo, že jsem se k Vaší prvotině dostala až teď. Kolegyně si posteskla, že už nemá co číst, tak jsem jí nabídla, že jí něco přinesu. Ona mi na oplátku donesla Prvoka... A slíbila mi obě Vaše další knížky, až je dostane zpátky z půjčovacího koloběhu. Takže Vám teď budu chvíli "nevěrná" s Terezou Boučkovou, jejíž knížka zatím odpočívá na nočním stolku, a budu se těšit na další přívaly opojných emocí z Vašich knížek. Po dočtení Vaší knížky jsem si říkala, že Vám musím napsat a musím se přiznat, že mě překvapily dvě věci. První - kolik reakcí jsem na Vašich stránkách objevila; druhá - kolik uměleckých počinů již máte za sebou a z toho jsem tři divadelní hry viděla a do dnešního dne jsem netušila, že jste je režíroval Vy. Caveman, Otevřené manželství a Vysavač. Pamatuji si, kdo v hrách účinkuje (zrovna v těchto hrách to není tak těžké si zapamatovat), ale kdo je režíruje...to mě asi nikdy nenapadlo sledovat. Odteď už budu. :-) Mějte se hezky a přeji Vám mnoho dalších skvělých knižních a divadelních nápadů! PS: Nerada, ale musím...str. 197...upřímná soustrast se nepřeje, ale vyjadřuje...
 18. Eva
  Zdravím pane Hartl, dostávám každým rokem od Ježíška knihu. Loňský se překonal - 3 knihy jejichž jste autorem. Jsou úžasný, moc jsem se bavila (ostatním nedoporučuji číst před spaním, když se nepřetržitě smějete nahlas několik minut, špatně se pak usíná, hlavně u první knihy ). Okamžiky štěstí jsem začala číst ze strany Jáchyma a udělala jsem dobře. Z jeho strany byl příběh, podle mne, květnatější, obšírnější než ze strany Veroniky... Těším se na další Vaše příběhy z našich životů.
 19. Tak, dočetl jsem Erotikon, co teď? Pane Hartle, ta kniha je báječná, ale bohužel končí. Obávám se, že budu mít před spaním abstinenční příznaky. Kdybyste nebyl výborný spisovatel, byl byste výborný chemik, nebo třeba provazochodec, máte talent naprosto přesně dávkovat ingredience a vybalancovat věci na ostří nože. Ten román, jak sám v závěru píšete, nese opravdu prvky laciné telenovely, už už to spadnout do záchranné sítě kýče, ale ono to vždy jen napínavě zavrávorá, zamává rukama, aby to v posledním okamžiku našlo stabilitu a zase se elegantně pokračuje dál. Možná i kvůli velkému množství dobových reálií a podrobností jsem Vám to všechno bez problémů věřil a na pozadí Vašich příběhů si prožil znovu své dětství, pubertu i dospělost. Jsem totiž Vaše generace a bydlím v Troji s výhledem na řadovky na Babě, pamatuji, když se tam stavěly. Jen si tak říkám, jestli se tohle všechno odehrálo jen ve dvou z nich, tak mám závrať při domýšlení dalšího :-) Děkuji za nastavené zrcadlo života, za bohatou porci emocí a lidství. "Okamžiky štěstí" mám již připraveny, ale musím si dát chvíli pauzu, abych se nepředávkoval.
 20. Dobrý den Patriku, díky za vaše knížky. Mají jedinou nevýhodu - když se do nich začtu večer, nechce se mi přestat a ráno se špatně vstává :-). Díky nim jsme s kamarádkou založili takovou pěknou tradici, vzájemně si kupujeme knížky, pak si je měníme a obvykle po nich šáhnou i naši životní partneři, případně další blízcí. To je myslím správně - kniha se má číst a ne jen ležet na polici. Mám jedno přání - rád bych od vás získal podpis do knížky, než jí vrátím kamarádce. Šlo by to? Doufám že ano, bývám totiž neodbytný.... Díky Pavel
 21. Milý Patriku, jsme tři nerozlučné kamarádky: Katy, Hanka a Veronika. Každý rok si na Vánoce nadělujeme dárky a vždy se každá z nás snaží vymyslet něco originálního. Hanku napadlo koupit všechny tři vaše knížky a každá z nás si pak náhodně vybrala od Ježíška jednu z nich. Po přečtení jsme udělaly kolečko a já jsem dnes to svoje zakončila Vaší první knížkou. Tak Vám hned píšu abych Vám poděkovala za krásné čtení a zároveň si posteskla - škoda že jsou jenom tři. ☺ Mimochodem, my jsme také tři a žijeme obyčejné a zároveň neuvěřitelné životy (jak už to obvykle bývá ☺). Nechtěl byste o nás napsat knížku? 😉 Katy
 22. Milý Patriku, jsem moc ráda, že jsem Vás objevila. Abych byla přesnější, před měsícem jsem dostala od kamarádky Erotikon, přečetla jsem ho hned, během neděle jedním dechem. :) Okamžitě jsem začala pást po dalších Vašich knížkách. Dnes jsem louskla Okamžiky štěstí - Jáchyma. Veroniku si nechávám na zítra, protože bych zase šla nevyspalá do práce (stejně jako u Erotikonu). Nejsem žádné ranní ptáče, natož když jdu spát ve 3. :( Je málo knížek, které mě doslova drží jako rukojmí tak, že nejsem schopná dělat nic jiného. To miluju. Vždycky, když se blížím ke konci, je mi líto, že se budu muset s hrdiny rozloučit, snažím se přestat číst, abych ten čas prodloužila, ale... NEJDE TO! Zpříjemnil jste mi život, díky moc. Těším se na další. Bude další, že jo? :)
  • Patrik Hartl
   moc děkujuuu :-) jo jo, pracuju teď na novém příběhu :-) tak snad vám pak udělá radost :-)
 23. Dobry den, mam dotaz, ziji ve Spanelsku a rada byci si precetla vase knihy, bohuzel vsechny ceske knihy si stahuji jako eknihy do Kindlu. Ale at hledam jak hledam, ty Vase proste nikde nejsou. Neplanujete je vydat take v elektronicke podobe? Moc dekuji
  • Patrik Hartl
   drahá Andreo, je mi líto, jestli vás zklamu, ale moje knížky elektronicky nevycházejí, nezlobte se :-)
 24. Mily Patriku. Ziju dlouhodobe v zahranici a pres youtube se obcas divam na show Jana Krause. Kdyz jsem Vas tam videla poprve, vubec jsem nevedela kdo jste. Video jsem si pustila uz asi tisickrat a vzdy mi Vase srdecnost, lidskost, smysl pro humor a vas nakazlivy smich zvednou naladu. Pri sve posledni ceste do ceska jsem si koupila vsechny Vase knihy a za dva tydny je slupla jak malinu. Moc Vam dekuju za tak krasne knizky a prosim napiste dalsi. Pri sve dalsi navsteve se tesim na vase divadelni predstaveni. ZBOZNUJU VAS A DEKUJU ZA TO JAKY JSTE. s velkym pozdravem z Irska Jana
 25. Dobrý den, pane spisovateli Patriku.Ráda čtu, ale těžko se mi hledají knihy, které se mi čtou dobře a zlehka. Ovšem ve Vás jsem našla Pana spisovatele přesně pro mě. Takovou rychlostí, kterou jsem četla Erotikon, jsem četla maximálně v dětství Děti z Bullerbynu. Mám ráda divadlo.Takže jsem se rozhodla to spojit a navštívit hry vámi napsané. Předpokládám, že se budu bavit neméně dobře. Asi jste fajn člověk a zpětná vazba je důležitá(po přečtené knize bohužel neuslyšíte čtenářův potlesk :-) ), tak proč vám to takto nesdělit. S pozdravem Petra
  • Patrik Hartl
   děkujuuu! :-) tak snad se vám bude divadlo líbit! :-)
 26. Momentálně jste můj nejoblíbenější spisovatel a spolupodilite se na tom, že místo za cigarety utrácím za knihy 😎👌
 27. Zdravím pane spisovateli :-). Zatím jsem přečetl jen Vaši prvotinu - je dobrá. Líbí se mi zpětná vazba s lidmi zde, kteří Vám napsali svoje postřehy a názory… Odpovíte i mně? Rád bych věděl, proč si myslíte, že tím, že se svléknete do naha na veřejnosti, dokážete, že „nejste sráč“… A vidíte to stále stejně i s odstupem času? Resp. od Vašeho nahého běhu uplynulo už pět roků. Nepobuřuje mě to, jen mi nepřijde, že tím něco někomu dokážu... nedokážu tak vůbec nic. Vidím tady pár Vašich následovníků a říkám si, jestli by Vás následovali, kdybyste třeba skočil z mostu :-). Tedy bez urážky. Já osobně sráč nejsem a nemám zapotřebí si něco dokazovat. Nakonec mám prosbu – mohl byste mi poslat Vaši fotku s podpisem? (klidně na můj e-mail) Pro manželku, která je Vaší fanynkou. Rád bych ji překvapil :-). Díky – a nejen za tu podpiskartu...
  • Pane spisovateli, moc jste mě potěšil, že jste odepsal. Díky za Vaše vysvětlení, beru to :-). Ohledně podpisu budu tlumočit manželce (mně se nějak nedostává času) - jestli bude chtít, pošle Vám fotku s ofrankovanou a nadepsanou obálku s nadějí, že ji obdrží zpět podepsanou a s věnováním. Bude nadšená :-)! A když už jsme spolu v kontaktu, víte o tom, že ve Vaší prvotině máte na straně 116 chybu? Prvok se baví s Bobem, ale ve čtvrtém řádku odshora máte najednou místo Boba Edu („Eda se začal trochu vytáčet.“) Nějak se Vám tam Eda vloudil místo Boba :-). Jsem asi detailista, že? Nebo snad všímavý čtenář :-) Mějte se krásně a buďte i nadále zábavný...
   • Patrik Hartl
    jo jo to vím, to ani netuším, jak jsem tam najednou toho Edu vlepil :-) nechávám to tam i při dalších dotiscích jako kuriozitu pro všímavé, takových chyb je v mých knihách víc :-) mávám!!!
  • Patrik Hartl
   drahý Roberte! Běžel jsem proto, že jsem stydlivej, a chtěl jsem zkusit sám sebe překonat a zjistit, jestli dokážu udělat nějaký nesmysl, který je ale pro mě osobně výzvou. Pokud cítíte, že sráč nejste, je jasné, že žádné podobné voloviny nemáte potřebu dělat. :-) Co se týče fotky, je mi to líto, ale žádnou svou fotku k rozesílání nemám, tak se na mě, prosím, nezlobte. :-) Pokud chcete, můžete ale třeba nějakou stáhnout a vytisknout z webu a poslat ji do divadla Studio DVA. Když přiložíte obálku s vaší adresou, pošlu vám fotku podepsanou s věnováním zpátky. :-) Mávám srdečně! Pat
 28. Dobrý večer pane Hartle. Přes to, že jsem nikdy na ZŠ, gymnáziu ani VŠ nepatřil mezi velké ,,čtivce´´, právě jsem dočetl Vaší třetí knihu Okamžiky štěstí. Ve vašich knihách je asi vše nejdůležitější ze života každého z nás: Vítězství, prohry, láska, utrpení, přátelství, zrada, upřímnost, lež..... . Při četbě jsem se smál, přemýšlel, prožíval znovu svůj život skrze Vaše hrdiny, přiznávám, že jsem byl několikrát i docela ,,na měkko´´. Děkuji za příjemně strávený čas nad Vašimi knihami. Radim 190cm, 95kg.
  • Patrik Hartl
   hurá! :-) :-) :-) děkuju!
 29. Dobrý den, Patriku, před chvílí jsem dočetla Erotikon a blesklo mi hlavou, že Vám určitě napíču. Tak to tady máte. Moc jsem se bavila i dojala, jen tak dál, držím Vám pěsti! Veronika
 30. Dobrý den. Vaše knihy jsou silně návykové. Během Vánoc jsem dočetla Okamžiky štěstí a právě teď jsem přečetla poslední stranu Erotikonu. Přítel četl Prvoka, který mi teď leží na stolku a smál se na celé kolo. Děkujeme! :)
 31. Milý pane Hartle, dneska jsem dočetla Malý pražský erotikon a ráda bych se s Vámi podělila o dva své postřehy: 1) Jste ďábel! 2) Ta knížka má jednu ohromnou vadu - že končí! Klobouk dolů před Vaší fantazií a Vaším vypravěčským umem :). M.
 32. Milý Patriku, tak si tady pročítám komentáře od Vašich čtenářů a je mi to až blbé, ale musím to napsat. Včera jsem dočetla Erotikon, pod stromeček jsem dostala Okamžiky štěstí a taky je přečetla....a....nic.Nějak mě ty knihy nechytly.Sice se dost dobře čtou, ale co mě vadilo nejvíc, že jsem se teda nesmála neb nebylo až tak čemu, ale hlavně mě přišlo, že v těch knížkách nebyla žádná myšlenka, žádné zakončení. Všechno dost popisné,rychlé,bez hloubky.Trochu jako dnešní doba. Ale víte co? Když jsem Vás viděla u p.Krause(2x), bylo to vždy super. Myslím, že jste skvělý a nejenom tím jak se smějete. Byl jste upřímný,veselý a positivní:). A co považuju za geniální,je Vaše div.hra Hvězda s Evou Holubovou! Tu jsem viděla a považuju ji za nejlepší divadlo poslední doby. Geniálně napsané, geniálně zahrané. Mělo to hlavu, patu, děj,ohromný vtip(za břicho jsem se v divadle popadala a má sousedka si myslela, že mám nějaký záchvat, protože jsem smíchem dýchat nemohla:). Skvělý byl i Vysavač a Bob Klepl. Tak se na mě nezlobte za upřímnost, občas se holt najde nějaký rýpal:) a aspoň takhle Vám přeju všechno dobré a fajn a nejlepší. A držím palce:). Katka
 33. Dobrý den pane Spisovateli Hartle, na konci roku jsem si udělala radůstku Vaší knihou „Okamžiky štěstí“, kterou jsem přečetla během pěti večerů. Zaujal jste mě Vaším písemným projevem natolik, že jsem si vzápětí zakoupila i dvě další knihy, které jste napsal :-). Obě jsem přečetla zase jedním dechem - během několika dnů. Až mě samotnou mrzelo, že jsem nedokázala číst pomaleji a více si obsah knížek vychutnat, ale prostě to nešlo :-). Teď si Vaši prvotinu čte před spaním můj manžel a velice dobře se přitom baví… Při čtení „Malého pražského erotikonu“ jsem si i pobrečela, jednak jsem „zvířecí máma a dojaly mě příběhy pejsanů Bubliny a Fida (pochopitelně nejen tyto příběhy), a druhak mě vyděsilo, že čas fofruje stejně rychle, jako hrdinům ve Vaší knize - s manželem Jirkou jsme spolu neuvěřitelných 24 roků (v dubnu t.r. oslavíme 20 let od svatby – jakoby to bylo včera). Jirka je mým prvním (i posledním) mužem v mém životě. Tak si říkám, že jsem Exot s velkým E :-) (možná jediná na celé planetě!), jestli tedy podobně jako hrdinové Vaší knihy žijí i ostatní lidé. No a taky jste mi trochu sebral iluze o mužích, protože jsem naivně věřila v Lásku na celý život… (až do přečtení knihy jsem nepochybovala, že to má Jirka s věrností stejně jako já). Asi jsem naivní Blbka, že? Ale tak nějak vnitřně jsem stále přesvědčena o tom, že výjimky existují – i mezi muži :-). Milý pane Hartle, děkuji za Vaše čtivé dílo a ráda bych Vám popřála hodně zdraví a štěstí v životě, ať se Vám další knihy povedou alespoň tak, jako ty dosavadní. Už teď se na další dílo od Vás neskutečně moc těším :-). Vaše věrná čtenářka a fanynka Andrea S.
 34. Dobrý den, neuvažujete o vydání Vašich knih v elektronické podobě? Nikde jsem je nenašel v prodeji.
  • Patrik Hartl
   drahý Petře :-) je mi líto, jestli vás zklamu, ale mé knihy elektronicky nevycházejí, mám moc rád papír a opravdické stránky a tak... nezlobte se, prosím :-)
 35. Zdravím Vás a moooc děkuji, že píšete, že píšete tak upřímně a dost často tak šííííleně ze života. Pomáhá mi to pochopit některé jinak zdánlivě vážné situace v životě. Užívala jsem si čtení všech Vašich knižek, poslední byla"Erotikon" a ten zvlášť skvěle nastavuje zrcadlo myslím, že všem bez rozdílu pohlaví a věku. Prostě úžasně povzbuzující, nabíjející energií, šokující a moooc milé čtení. Přeji krásné a pohodové dny, Hanka 59let
 36. Dobrý den, "Pane " spisovateli, na Vánoce jsem od syna dostala Vaši poslední knihu Okamžiky štěstí a během dvou dnů bylo po dárku...četla se jedním dechem a syn to jen komentoval slovy, že kupovat mi knihu je zbytečnost, jelikož je to pro mne velmi krátkodobý dárek :-). Čekala jsem na otevření knihovny a hned šupajdila pro další vaše díla. Ale jaké bylo mé zklamání...knihovnice jen pronesla: "jóóo Hartl, na toho je čekačka ." Tak jsem se zapsala do pořadníku a trpělivě čekala. Za týden mi přišel radostný email, že mám připravený Malý pražský erotikon. Sice jsem si ho šetřila a denně četla jen předem stanovenou dávku, ale přesto jsem brzy byla na poslední stránce a nerada se loučila s hrdiny knihy. No a Vaše prvotina, opět bomba, paráda. Právě jsem ji dočetla a teď mne napadlo...co teď budu dělat? Takže šup, šup a doufám, že se dočkáme další knihy....myslím si, že mluvím za mnoho čtenářů. Děkuji za krásné chvíle .
 37. Dobrý den Patriku, Vaše kniha Erotikon pro mě byla určitým způsobem terapii, přesto, že jsem se snad poprvé u knihy nahlas rehtala, přišlo mi moc smutné, že to tak doopravdy v naší společnosti je a začala jsem pochybovat o mém vztahu s mým milovanym mužem se kterým mám kupu dětí a se kterým jsem stejně jako Vy se svou paní od svých 16 let. (to byl vlastně impuls, když jsem Vás slyšela, jak o vašem manželství pěkně mluvíte,koupit si Vaši knihu a také Vaše bezprostřednost ;-)) Terapii proto, že jste tak krásně vykreslil i u neverniku jejich myšlenkové pochody a dospěla jsem k tomu, že mi jich bylo nakonec líto a o nikom jsem nemohla říct dobře mu tak, protože oni se trestali sami a takový je život. Já vím, jsem děsně staromódní a naivní, ale jsem moc ráda, že toto nemusím prožívat, že snad jsem měla v životě štěstí na osudovou lásku, ale, jak Vám řekl Jan Kraus ještě jsem nedohrala :-D.,takže jen Bůh ví, co mám ještě napsáno v knize osudu. Můj muž se na ni taky chystá , trochu se obávám, aby si z ní nevzal mustr :-), ale už teď z ní těží, protože si ho mnohem víc hyckam ( po všech stránkách ;-)).... Jste úplně první spisovatel, kterému píšu ;-), protože jste super :-)....
  • Patrik Hartl
   moc děkuju za krásný komentář a srdečně mávám! :-) Pat
 38. Vážený pane Hartle. Obracím se na Vás s prosbou. Vzhledem k tomu, že Vaše knihy mají u nás v knihovně dosti slušný ohlas, ale i besedy které pořádáme, ráda bych i Vás pozvala pobesedovat s našimi čtenáři a občany. Chápu, že toho volného času máte málo, ale budu moc ráda, pokud se mi ozvete a domluvíme se. Díky předem za odpověď.
 39. Dobrý den :), Nejspíš jsem při čtení nedávala dostatečně pozor (Malý pražský erotikon), právě jsem to dočetla. :) Super knížka, parádně a čtivě napsáno. ALE - Co se stalo s jednou z postav - S Kamilou? Najednou zmizela a jednoruký Pepa se začal starat o malého Pepíka .... Ale kam zmizela maminka? Hah :D Děkuji za odpověď. A.
  • Patrik Hartl
   drahá Adriano :-) skutečně jste při čtení nedávala asi moc pozor :-) Při setkání čtrnáctiletého Pepíka s Martou se Marta dovídá od jednorukýho Pepy, jak to je s Kamilou :-) „To mu jeho matka ani nepere?“ Pepa se na Martu překvapeně podíval. Bylo na ní vidět, že Pepíkův zjev skutečně nevydýchala. „Nežije s ní. Bydlí u mě.“ To byla další informace, která Martu zaskočila. „Jak to?“ „Nějak mu nepadl do oka její novej partner, tak se ke mně přestěhoval. Je to divočák. Trochu jako bejvala Adéla.“ Tak vám mávám! :-) :-) :-)
 40. Dobrý den, vychází publikace i v anglickém jazyce? Děkuji.
  • Patrik Hartl
   Zatím nee. :-) Ještě jsme s vydavatelem zahraničí neřešili. :-)
 41. Dobrý večer, několikrát jsem Vás viděla v televizních pořadech a po posledním shlédnutí,kdy jste mluvil o nové knížce Okamžiky štěstí ,jsem ji začala hledat a objednala jsem si ji k vánocům.Opravdu jsem čekala až na vánoce.Při tomto čekání jsem pročítala komentáře o dalších knihách a koupila jsem si tedy k vánocům ještě Malý pražský erotikon.Jsem porodní asistentka pracující na gynekologii.Mám dvě děti.Jsem tedy opravdu vytížená.Hned po vánocích jsem začala číst Okamžiky štěstí .Můžu říct, že mne tato kniha opravdu pohltila a v průběhu čtení jsem si zakoupila i Vaši první knihu.Dnes jsem dočetla poslední.Během měsíce jsem přečetla všechny tři.Jsem opravdu ráda za vaše psaní.Knížky jsou nádherné.Doufám, že budete v psaní pokračovat.Stala jsem se věrným čtenářem.Těším se a přeji Vám jen to nejlepší.
  • Patrik Hartl
   děkujuuuu! :-) :-)
 42. Drahý Patriku, právě jsem dočetla Váš Erotikon (Okamžiky štěstí už leží připravené u postele). Pročítám si komentáře od Vašich - troufám si říct - věrných čtenářů a příznivců a měla-li bych napsat své pocity z těch chvil strávených s Vámi (skrze Vaše úžasně lidské knihy), opakovala bych, co tu již výstižně napsali jiní... Nicméně bych se tu ráda přiznala k jiné věci. Vašimi příběhy, Vaší upřímnou lidskostí i Vaším smíchem (promiňte, ale nelze si jej nevybavit pokaždé, kdy beru Vaši knížku do ruky :) ) jste mi změnil život. Vy a moje dcera. Abyste rozuměl - jsem o cca měsíc starší než Vy a jsem od narození Aničky v domácnosti. A protože moje pubertální, téměř sedmnáctileté dítko ví, že jsem nemohla kvůli svým rodičům na vysokou, tak mě při jedné debatě po Vánocích dost razantně upozornila, že rozhodně nemusím čekat na to, až odmaturuje a odejde na vysokou, ale že "ti to, matko, ještě myslí a já Tě furt za zadkem nepotřebuju", tak abych šla studovat hned. ASAP.. :) Řekla jsem si, že na tom asi něco bude.. A ten potřebný docela malinkatý krůček k tomu, abych si to v hlavě srovnala, bylo Vaše: Nebuď sráč! Teda asi zatím bez svlíkání, ale žádný zdržování - příští týden mě čekají přijímačky, hlásím se na klasické denní studium a momentálně se už třetí týden snažím rozběhnout mozek nad cvičeními ze Scia. Ono je úplně jedno, jak to dopadne, jestli se dostanu nebo ne, jestli to pak třeba dám nebo ne. Díky té mojí skvělé puberťačce, Vašim nádherným románům s tím ohromným lidským rozměrem a pochopitelně i mému úžasnému manželovi - chci ten život prožít. Vy jste mi ukázal, že to jde. Moje dítě mě postrčilo a manžel mi s úsměvem drží palce. Ten pocit je neskutečnej a bez Vás (a to myslím naprosto vážně) by nebyl... Asi by mi to nedošlo, do té skládačky by to prostě chybělo a já ten krok neudělala. A byť ještě stále oblečená, mám pocit, že nejsem sráč a že to je sakra úlet! :)) Moc Vám a za Vás děkuju! Ať to dopadne jakkoli, změnil jste mi život.. :) Kateřina P.S.: Ze dne otevřených dveří, když jsem čekala s ostatními uchazeči o vysokoškolské studium v aule, jsem psala manželovi: "Haha, je to ložený, jsem tu nejstarší." Ovšem hned jak jsem to odeslala, musela jsem poslat druhou zprávu: "Hmm, tak už nejsem. Jednoho studenta doprovázejí rodiče." Ono to pude. :))
  • Patrik Hartl
   DĚKUJUUUUU, Kateřino! :-) MOC vám držím palce! Tfuj tfuj tfuj! :-) :-)
 43. Vážený Patriku právě jsem dočetla Malý pražský erotikon a je mi to moc líto .Zvykla jsem si na společnost Petry, Adély, Tomáše ,Cyrila, jejich rodičů a ostatních .Je mi jako bych odjela z místa kde jsem strávila čas s lidmi ,které mám ráda. Byl to příjemně strávený čas. Ach jo proč tam není ještě ze sto stránek?Tak nashledanou s jinou vaší knížkou. PS :vzpomněla jsem si jak se moji synové před několika lety vsadili ,že se Lukáš /mladší syn/ naučí hrát na kytaru než se David/starší syn/ vrátí z mise v Afganistanu. Kdo prohraje přeběhne naše náměstí nahý při Vinobraní.Prohrál Lukáš a tak jsme všichni čekali jak se Velký bratr zachová ,jestli mu prohru odpustí. A neodpustil. a Lukáš?Náš Lukášek se opravdu za mohutného povzbuzování ostatních kamarádů svlékl a běžel v ruce trenky aby se na druhé straně náměstí mohl obléci.Přidal ,ale ještě běh za odjíždějícím autobusem s družebním francouzským folklorním souborem.Jediná podmínka byla že tento běh nikdo nebude jakkoliv dokumentovat.Podle všeho všichni zúčastnění slovo dodrželi.Všichni jsme se smáli až jsme brečeli .Kupodivu nikdo nebyl pohoršen ani znechucený.Život je takový někdy sranda jindy trápení. Přeji vám bohatou slovní zásobu a kupu inspirace a těším se na nové kámoše z vašich knížek.
 44. Mistře, Ježíšek mi nadělil Váš Malý pražský erotikon. Tu knížku je radost číst a těžko se odkládá. Zvědavost, co se odehraje v dalších kapitolách je velká. Samozřejmě mám v zásobě i Okamžiky štěstí a těším se, že to štěstí bude. Mějte se pěkně a očekávám další knihy Jirka
 45. Dobrý den Patriku, od kolegyně jsem letos k Vánocům dostala Vaši knihu Okamžiky štěstí, kterou jsem přečetla jedním dechem. Následně jsem si koupila i Pražský erotikon a Prvok, Šampon, Tečka a Karel. Dokážete vtáhnout čtenáře do děje tak, že nelze odejít od knihy, dokud ji nedočtete. Moc děkuji za tento zážitek za krásné příběhy a moc se těším za dva roky na Vaši další knihu:-)). Markéta
 46. Dobrý den Patriku, k vánocům jsem dostal knihu Prvok,Šampon,Tečka,Karel,po přečtení jsem byl naprosto nadšený a jel jsem pro další knihu Erotikon a zase super.Moc vám fandím a můžu se jen připojit a souhlasit s ostatními.Tomáš.
 47. Moc vás zdravím, milý Patriku! Před časem jsem vás slyšela mluvit v Českém rozhlase 2 u Hanky Švejnohové. Přestala jsem chodit po bytě a sedla si k rádiu:). Hned jsem se začala pídit po vašich knížkách a tak celkově o informacích o vás:). Protože byly vaše knížky vypůjčené, počkala jsem si, až na mě přišla řada. No....a potom jsem je přečetla jedním dechem. Čtu pořád, už od dětství ( s baterkou pod peřinou:)). A hned druhý den po přečtení erotikonu (minulý týden), jsem musela jet hned po práci si koupit Okamžiky štěstí. To už bych nevydržela čekat, až budou někdy v knihovně:) ! Celý víkend si střídavě čtu o Jakubovi a Veronice, dívám se na počítači na záznamy, kdy jste u p. Krause a ve Všechnopárty, prohlížím si vaše webové stránky ap. Jsem šťastná, fakt hodně:), že jsem 'objevila¨' tak skvělého člověka, ze kterého čiší "člověčenství" na sto honů:). Každý jsme sice unikát, ale vy jste nepřehlédnutelný unikát. Ovlivnil, rozesmál a donutil jste přemýšlet o životě TOLIK lidí...v dobrém...a to je na životě to nejhezčí a nejdůležitější....to je na metál! Strašně děkuju vašim rodičům, že jste na světě, a za to, jaký jste:). Je nás hodně, kdo si to jistě myslí. Vy jste pro mě dárek:) Jen na vás pomyslím, je mi dobře na duši:) Veliké blaho pro lidi kolem vás, rodinu, přátele, spolupracovníky....kdo sdílí s vámi nějaký čas. Taky bych vás chtěla osobně znát, podívat se vám do očí a vidět a slyšet to vše naživo. Kvůli lidem kolem nás (takovým, jako jste vy), život bývá moc příjemný. Jsem na vás prostě "fanda", jak říkával pan Werich. Nejradši bych vám dovezla upečenou kachničku:) Dáša, učitelka na ZŠ z Liberce :)
  • Moc hezky napsane, souhlasim se vsim a zdravim ze Svedska
  • Patrik Hartl
   takovou chválu si nezasloužím, Dášo! :-) :-) ale stejně děkujuuu!
 48. Děkuji Vám za úžasně strávené chvíle nad Malým pražským erotikonem. Nevzpomínám si ,kdy naposledy jsem četla knihu téměř jedním dechem .Když jsem ji rozbalila pod stromečkem, trochu jsem znejistěla ze samotného názvu."Jedná se snad o motivaci našeho manželského vztahu? Nebo?........ A už jsem nepátrala a začla číst.A opravdu šlo o to mě pobavit a rozesmát. Tam kde se odehrávají choulostivé situace,Vy je dovedete tak šetrně podat , často jadrně ,ale zaobaleně do vtipu,že tato kniha nemůže nikoho urazit. Má to spád,úžasné myšlenkové kombinace a nikomu se nechcete zalíbit. Několikrát jsem se smála nahlas ,dvakrát mi vlhly oči a na konci celého příběhu jsem měla zimomravku. A ještě něco jste dokázal.Že i v dnešní době si člověk uvědomí kolik Tánin , Zbyňků ,Mart,Honzů a jejich dětí mezi námi je . A že stačí jen jiné rozhodnuti ,jiné místo k seznámení,jiné prožitky a mohli jsme to být i právě mi. A tím se všem, na které jsem nahlížela svrchu, hluboce omlouvám. Pane Hartl přeji Vám pevné zdraví a radostné psaní. ZDRAVÍM Hani
 49. Ada
  Patriku, viděla jsem Vás u p. Krause před více jak dvěma lety. Půjčila jsem manželovi z knihovny Vaši prvotinu. Viděla jsem Vás u p. Krause v roce 2016. Koupila jsem manželovi pod stromeček Malý pražský erotikon. Právě jsem se vrátila ze sprchy, kde jsem Vám napsala dlouhý a velmi vtipný, leč virtuální dopis (už jsem tímto způsobem napsala Janu Saudkovi a Robertu Fulghumovi). Psala jsem Vám o zvláštním rozechvění červenec co červenec, kdy vím, že se stane všechno a nestane se nic. Psala jsem Vám o první lásce i o poslední lásce, které jsou součástí té jediné, trvající od počátku věků, takže jsou vlastně jedno. Psala jsem Vám, jak máme s manželem naprosto odlišný vkus prakticky na vše, včetně humoru, a tak jsem pojala Vaši knihu jakou zkoušku - naštěstí se 3x od srdce zasmál, jinak bych ho příště nechala zemřít. Psala jsem Vám o tom, jak jsem ho nenechala zemřít a jak se nám teď žije. Ono má totiž zvláštní kouzlo žít po smrti. Větší než po narození. Psala jsem Vám o synovi, který bude také alfa samec, neboť se začal důkladně zaobírat vývojem svých sekundárních pohlavních znaků, obdivování kterých jsem díkybohu ušetřena, což nelze řící o bicepsech, tricepsech a břišácích. Psala jsem Vám, že se mu líbí holčina o rok starší tak moc, že se mu chce zvracet, když ji vidí. Psala jsem Vám, jak jsme ji potkali v divadle a on byl o přestávce ve foyer zsinalý, opocený, dušný a když jsem mu radila, ať se uklidní, tak lakonicky odpověděl, že nemůže, jelikož je v piči. Chtěla jsem Vám napsat strašně moc a moc toho, ale většinu slov odnesla voda, asi byla příliš horká. Voda. Možná i ta slova. A možná ten dopis jednou napíšu. Na obálce bude stát "Patrik Hartl, největší z pierotů". Mějte hezké dny a vše dobré Ada
  • Patrik Hartl
   drahá Ado! :-) to jste tak krásně napsala, až mě to dojalo! :-) MOC DĚKUJUUU! opravdu... :-) mávám! Pat
   • Ada
    Drahý Patriku, Vaše pocity mě nezajímají! Ahoj P.S.: Žert. Tímto způsobem by nejspíš reagoval F.R Čech. Ne, ten by (asi) napsal: "Jdi do hajzlu." P.P.S: Jste milý až roztomilý. To já zůstávám s díky.
 50. Patriku , tleskám , upřímně , já jsem Vás viděla poprvé u Krause :-) a ten pán jak se na celé kolo smál... mě , manžela a moji mamku zaujal natolik , že jsem Vás chtěla mít pod hstromečkem :-) Já Vás dostala v podobě Prvoka.... a mamka v podobě Okamžiků ...obě už máme přečteno a tak zítra jdu pro Erotikon a už se nemůžu dočkat!!! Jste výbornej a děkuju !!! Jitka 35let

Vložit komentář

*